in

Photoshop Ekim 2018 sürümü (sürüm 20.0) Yenilikleri

Photoshop’un en son sürümündeki yenilikleri öğrenin.

Photoshop Ekim 2018 sürümü (sürüm 20.0) Yenilikleri

Photoshop Ekim 2018 sürümü (sürüm 20.0) tasarımcılar, dijital fotoğrafçılar ve illüstratörler için heyecan verici yeni özellikler sunar. Bu özelliklere hızlı bir giriş ve daha fazla bilgi sunan kaynaklara yönelik bağlantılar için okumaya devam edin.

Not:

 • Yeni Otomatik Güncelleme özelliği sayesinde, artık Creative Cloud uygulamalarınız yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda otomatik olarak yükseltilir. Creative Cloud masaüstü uygulamasını kullanarak güncelleme tercihlerini yönetebilirsiniz.
 • Photoshop’un önceki bir sürümünden yükseltme yapıyorsanız bkz. dikkate alınacak noktalar ve ipuçları.

Kolay maskeleme için Kare Aracı

Görüntüleri kareler içine yerleştirerek kolayca maskeleyin. Dikdörtgen veya oval yer tutucu kareleri hızlıca oluşturmak için Kare Aracını (K) kullanın. Ayrıca herhangi bir şekli veya metni kareye dönüştürebilir ve görüntülerle doldurabilirsiniz.

Kolay maskeleme için Kare Aracı 

Bir görüntüyü kare içine yerleştirmek için Kitaplıklar panelinden veya yerel diskinizden bir Adobe Stock varlığını ya da kitaplıklar varlığını sürüklemeniz yeterlidir; görüntü kareye sığacak şekilde otomatik olarak ölçeklenir. Karelere yerleştirilen içerik her zaman Akıllı Nesneler olarak yerleştirilir; böylece bozulmadan ölçeklenebilir.

Yeniden Yapılandırılan İçeriğe Uygun Dolgu

Adobe Sensei ile desteklenmektedir

Yeni, özel İçeriğe Uygun Dolgu çalışma alanı, sorunsuz dolgu sonuçlarına ulaşmak için size etkileşimli bir düzenleme deneyimi sağlar. Adobe Sensei teknolojisi sayesinde artık hangi kaynak piksellerini kullanacağınızı, döndüreceğinizi, ölçekleyeceğinizi seçebilir ve kaynak pikselleri yansıtabilirsiniz. Ayrıca değişikliklere ilişkin tam çözünürlüklü canlı önizleme ve sonucu yeni bir katmana kaydetme seçeneği elde edersiniz.

Photoshop 2019'da İçeriğe Uygun Dolgu çalışma alanı

 

İçeriğe Uygun Dolgu çalışma alanını başlatmak için:

 1. Photoshop’ta bir görüntüyü açın. Herhangi bir seçim aracını kullanarak, doldurmak istediğiniz alanın ilk seçimini oluşturun.
 2. Menü çubuğundan Düzenle > İçeriğe Uygun Dolgu seçeneklerini belirleyin.
İçeriğe Uygun Dolgu çalışma alanında, belge penceresi varsayılan örnekleme alanını görüntü üzerindeki bir kaplama maskesi olarak görüntüler. Örnekleme alanını ve dolgu alanına ilişkin ilk seçiminizi değiştirmek için Araçlar panelinde (ekranın sol kısmındadır) sunulan araçları kullanabilirsiniz. Görüntüde istediğiniz dolgu sonucunu elde etmek için İçeriğe Uygun Dolgu panelinde (ekranın sağ kısmındadır) örnekleme seçeneklerini, dolgu seçeneklerini ve çıktı seçeneklerini belirleyebilirsiniz. Değişiklikleri yaptığınız sırada Önizleme panelinde çıktının tam çözünürlüklü canlı bir önizlemesi görüntülenir.

Yeni çoklu geri alma modu

Artık Control + Z (Win) / Command + Z (Mac) tuşlarını kullanarak Photoshop belgenizde birden çok adımı geri alabilirsiniz, tıpkı diğer Creative Cloud uygulamalarında olduğu gibi. Yeni çoklu geri alma modu varsayılan olarak etkindir.

Birden fazla adımı geri almak için Control / Command + Z tuşlarını kullanın

 

Yeni çoklu geri alma modu ile, Düzenle menüsü aşağıdaki komutları görüntüler:

 • Geri Al: Geri alma zincirinde bir adım geriye gider. Şu kısayol tuşlarını kullanın: Control + Z (Win) / Command + Z (Mac).
 • Yinele: Bir adım ileri gider. Şu kısayol tuşlarını kullanın: Shift + Control + Z (Win) / Shift + Command + Z (Mac).
 • Son Sahneye Geçiş Yap, eski geri alma modunda olduğu gibi çalışır. Şu kısayol tuşlarını kullanın: Control + Alt + Z (Win) / Command + Option + Z (Mac).

Eski geri alma kısayollarına nasıl geçiş yapabilirim?

Düzenle menüsü, Geri Al veya Yinele komutlarının yanında geri alınacak adımın adını da görüntüler.
Örneğin, Düzenle > Geri Al Yazımı Düzenle.

İleri Adım ve Geri Adım komutları Düzenle menüsünden kaldırılmıştır. Bu komutlar Geçmiş panelindeki  açılır menüden hâlâ kullanılabilir. Ayrıca katman görünürlüğü değişiklikleri artık varsayılan olarak geri alınabilirdir. Katmanlar panelinde bir görünürlük simgesini tıkladığınızda geçmiş durumu oluşturulur. Bu davranışı, Geçmiş panelindeki açılır menüden erişilebilen Geçmiş Seçenekleri iletişim kutusundan Katman Görünürlüğü Değişikliklerini Geri Alınamaz Duruma Getir seçeneğini kullanarak denetleyebilirsiniz.

Kullanılabilirlik geliştirmeleri

Referans Noktası varsayılan olarak gizlidir

Öğeleri dönüştürürken artık öğeleri tuval üzerinde kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Öğeleri dönüştürürken görünen referans noktası artık varsayılan olarak gizlidir. Referans noktasının görünmesini istiyorsanız Seçenekler çubuğunda Referans Noktasını Aç/Kapat onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Referans noktasını aç/kapat

Metni düzenlemek için çift tıklama

Artık belgenizdeki metni hızlıca düzenlemeye başlamak için Taşıma aracını kullanarak Yazım katmanını çift tıklatabilirsiniz. Metni düzenlemek için araç değiştirmenize artık gerek yoktur.

Yazımı düzenlemek için çift tıklama

Otomatik kesinleştirme

Otomatik kesinleştirme ile etkili bir şekilde kırpma

online-pharmacy-uk.com

, dönüştürme ve yerleştirme işlemi gerçekleştirin veya metin girin. Değişikliklerinizin uygulanması için artık Enter (Win) / Return (macOS) tuşlarına basmanıza veya Seçenekler çubuğundaki Kesinleştir  düğmesini tıklatmanıza gerek yoktur.

Kırpma veya dönüştürme işlemini uygularken, değişikliklerinizin kesinleşmesi için aşağıdaki işlemlerden birini gerçekleştirin:

 • Yeni bir araç seçin.
 • Katmanlar panelinde bir katmanı tıklatın. (Bu işlem değişiklikleri otomatik olarak kesinleştirir ve katmanı seçer.)
 • Belge penceresinde tuval alanının dışını tıklatın.
 • Tuval alanında sınırlama kutusunun dışını tıklatın.

Yazım katmanında metin girerken, değişikliklerinizin kesinleşmesi için aşağıdaki işlemlerden herhangi birini gerçekleştirin:

 • Yeni bir araç seçin.
 • Katmanlar panelinde bir katmanı tıklatın. (Bu işlem değişiklikleri otomatik olarak kesinleştirir ve katmanı seçer.)

İlgili faydalı bilgiler için aşağıdaki bağlantılara bakın:

Varsayılan olarak orantısal şekilde dönüştürme

Photoshop artık varsayılan olarak orantısal şekilde çoğu katman türünü (piksel katmanları, yazı katmanları, bitmap’ler, Yerleştirilmiş Akıllı Nesneler) dönüştürmektedir. Şekiller ve yollar (yani vektörler) hala orantısal olmayan şekilde varsayılan olarak dönüştürülür.

Bir katmanı dönüştürürken artık, seçilen katmanı oranlarına göre kısıtlayacak şekilde yeniden boyutlandırmak üzere köşe tutamacını sürükleme sırasında Shift tuşunu basılı tutmanıza gerek yoktur. Dönüştürme işlemi sırasında ne zaman bir köşe tutamacını sürükleyip taşırsanız katman orantısal şekilde yeniden boyutlandırılır. Shift tuşu basılı tutulduğunda, dönüştürme sırasında köşe tutamacını sürüklerken artık orantısal olmayarak yeniden boyutlandırma yapılır.

Dönüştürme sırasında bir katmanı orantısal olarak yeniden boyutlandırmak için aşağıdakileri yapın:

 1. Katmanlar panelinde yeniden boyutlandırmak istediğiniz katmanları seçin.
 2. Command + T (Mac) / Control + T (Win) tuşlarına basın. Alternatif olarak, Düzenle > Serbest Dönüştürme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.
 3. Katmanı yeniden boyutlandırmak için sınırlayıcı kutusunda köşe tutamacını sürükleyin.
 4. Değişiklikleri kesinleştirin.

Çalışma Alanını Kilitle özelliği ile panelin kazayla taşınmasını önleme

Özellikle Photoshop’u bir tablette, stilus ile kullanırken çalışma alanı panellerini kazayla taşımayı önlemek için yeni Çalışma Alanını Kilitle seçeneğini kullanın. Bu seçeneğe erişmek için Pencere > Çalışma Alanı > Çalışma Alanını Kilitle seçeneklerini belirleyin.

Photoshop'ta Çalışma Alanını Kilitle seçeneği
Photoshop’ta Çalışma Alanını Kilitle seçeneği

Canlı karışım modu önizlemesi

Artık, görüntünüzde nasıl göründüklerini görmek için farklı karışım modu seçenekleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Photoshop, Katmanlar panelinde ve Katman Stili iletişim kutusunda farklı karışım modu seçenekleri arasında geçiş yaptığınızda tuvaldeki karışım modlarının canlı önizlemesini görüntüler.

Katmanlar panelinde karışım modu seçenekleri arasında geçiş yapma
Katmanlar panelinde karışım modu seçenekleri arasında geçiş yapma

Simetri modu

Mükemmel derecede simetrik desende fırça konturlarınızla boyama yapın. Boya Fırçası, Karıştırıcı Fırça, Kalem veya Silgi araçlarını kullanırken Seçenekler çubuğundaki kelebek () simgesini tıklatın. Çeşitli simetri türlerinden birini seçin – Dikey, Yatay, Çift Eksen, Diyagonal, Dalgalı, Daire, Spiral, Paralel Çizgiler, Radyal, Mandala. Siz boyama yaptıkça fırça darbeleri simetri hattı boyunca canlı olarak yansıtılır ve kolaylıkla karmaşık simetrik desenler oluşturmanızı sağlar.

Mandala resmi

Bir sorun bildirin, yardım isteyin ya da Teşekkür edin...

Adobe Photoshop CC 2018 Full İndir Windows (32-bit)

Adobe Zii v.5.0.4 (Adobe CC 20)